Zájem o hypotéky i přes nová omezení neklesá

I přes to, že se neustále zvyšuje úroková sazba a od ČNB přichází stále nová omezení, zájem o hypotéky neklesá. Naopak se podzim stal rekordním, co se počtu nově uzavřených hypoték týče. 

V říjnu se průměrná úroková sazba u hypoték vyšplhala už na 2,66 %, to však evidentně lidem nevadí a stále uzavírají nové hypotéky. Říjen byl tak nejúspěšnějším měsícem letošního roku, překonal stávající rekord ze září. V září totiž ještě neplatila nová regulace od ČNB, a tak měly banky žně. Na poslední chvíli se uzavíraly nové hypotéky.

Nárůst sazby můžeme sledovat od srpna letošního roku, naopak na jaře sazba mírně poklesla. Nejníže byla při poklesu na hodnotě průměrně 2,49 %.

Do českých bank si tedy letos v říjnu přišlo pro hypotéku více než 10 tisíc lidí a sjednány byly hypotéky o celkovém objemu 24,284 miliard korun, což je více než o tři miliardy více než v září.

Od října platí nové regule od ČNB

ČNB v říjnu opět zpřísnila podmínky poskytování hypoték. V tomto případě se jedná o zavedení dvou nových ukazatelů, na základě kterých budou banky posuzovat vaší žádost o sjednání hypotéky. A jaké ukazatele to jsou? Banka bude výrazně jinak posuzovat hlavně vaše příjmy.

První nová podmínka je ta, podle níž nesmí všechny vaše úvěry, jako je hypotéka, spotřební úvěr, kreditní karta, kontokorent, apod., překročit devítinásobek vašeho čistého ročního příjmu. Druhé nové pravidlo bude pro změnu sledovat, zda poměr všech vašich splátek k čistému příjmu nepřekročí 45 %.

Samozřejmě i zde bude jistý prostor pro výjimky, ale každá banka si je bude patrně určovat podle sebe. Pokud se tedy rozhodnete zažádat si o hypotéku, budete si muset banky obejít nebo využít možností internetových srovnávačů.

Jaké sazby nabízí české banky?

Na českém trhu nabízí možnost sjednání hypotéky hlavně velké banky, které nabízí různé hypoteční sazby. Mezi dvě instituce, které nejčastěji poskytují hypotéky, patří Česká spořitelna a Hypoteční banka. Občas se můžeme setkat s tím, že svým klientům nabízí banky výhodnější úrok, a nebo naopak mají tzv. „akce“, kdy v určitém období můžete získat hypotéku s výhodnějším úročením. Stejně tak se vyplatí si úrokovou sazbu zafixovat a počítat tak s tím, že vám v průběhu splácení v daném období nebude navýšena.

Odborníci očekávají pokles zájmu

Pokles zájmu o hypotéky očekávají odborníci patrně až koncem letošního roku. Dokonce se může jednat o snížení zájmu až o třetinu. Další vývoj ovlivní sama ČNB vydáním dalších regulí, navíc není ani vyloučeno, že se hlavní nabídkové sazby ještě zvýší. Uvidíme tedy, zda to potenciální klienty odradí či zda bude tento trend pokračovat.