ČNB zpřísňuje pravidla. Dosáhnete na hypotéku?

ČNB se odhodlala učinit další zásadní krok v oblasti hypoték a s posledním měsícem před prázdninami, připravila bankám nová doporučení, která bohužel ještě více zpřísní pravidla pro získávání hypotečních úvěrů. Odborníci v oblasti nemovitostí předpokládají, že nové požadavky při regulaci hypoték, se budou týkat zejména výše příjmů a znemožní získat úvěr na bydlení až třetině žadatelů.

Jaké jsou nyní vyhlídky na hypotéku?

Nepříznivá situace na trhu s nemovitostmi se jeví i do budoucna velice neutěšeně. Poptávka po bytech, zvláště pak v Praze, stále převyšuje nabídku, ceny dosahují historického maxima a dosáhnout na hypotéku bude pro žadatele čím dál tím stále složitější. Svoji významnou roli pro získání hypotéky sehrálo již první omezení Centrální banky, kdy prakticky skončily hypotéky, které uměly profinancovat koupi celé nemovitosti. Dle „doporučení“ ČNB museli mít žadatelé alespoň pětinu požadované částky. Novou překážkou, která má odstranit rizikové hypotéky, je opatření, kdy jedna splátka by neměla překročit čtyřicet procent čistého měsíčního příjmu a výše zadlužení by měla být maximálně osminásobek čistého ročního příjmu. Uvidíme, jak se ČNB rozhodne a jaké bude konečné znění jejího doporučení.

FINEP
Rezidenční projekt Malý háj ve Štěrboholech. Rozhodnutí ČNB banky omezí rizikové hypotéky a přinese klid vašemu bydlení.

Koho se bude týkat doporučení ČNB?

Nové doporučení centrální banky, které se týká hypoték a prodeje bytů, však nerozhodne jen o tom, zdali hypotéku získáte či nikoli. Pohled ČNB se promítne také i do celkové výše částky. Jen pro ilustraci, v současnosti lidé, kteří mají příjem kolem 23 tisíc čistého měsíčně, mohou v některých bankách získat hypotéku až 3 miliony korun, se splatností 25 let. Nyní to však bude pouze něco přes 2 miliony. Omezení se tak dotknou paradoxně především lidí s nižšími příjmy a také občanů v regionech. Banky, dle nového doporučení, nyní mohou nabídnout rodinám možnost, sloučit peníze obou partnerů do jedné částky a budou posuzovat celkový příjem rodiny, a to i včetně prarodičů, kteří se mohou tak na hypotéce podílet.

FINEP
Byty na Praze 10 – Hostivař v rezidenčním projektu Nad přehradou jsou volné k okamžitému nastěhování.

Není důvod zoufat, FINEP myslí na své klienty

Společnost FINEP zareagovala již nyní na tuto nepříznivou situaci a nabízí pomocnou ruku všem, kteří o hypotéce v současnosti uvažují, a nový byt či rodinný dům si chtějí koupit ještě dříve, než dojde k dalšímu navýšení cen. FINEP, díky svému silnému zázemí a nadstandardně dobrým vztahům s bankami vám pomůže s předjednáním hypotéky. Hypoteční poradci vám pomohou zjistit, kolik skutečně budete potřebovat finančních prostředků, jaké jsou aktuální podmínky a také, na jakou úrokovou sazbu od banky momentálně dosáhnete. Vedle informace, zda dosáhnete na hypotéku, se dozvíte i o zvýhodněních, které lze v konkrétních bankách vyjednat.

Obraťte se na hypoteční poradce FINEP, rádi a ZDARMA vám se vším pomohou. Dohodněte si již dnes nezávaznou schůzku.


1 komentář u „ČNB zpřísňuje pravidla. Dosáhnete na hypotéku?“

  1. Naštěstí banky mají stále k dispozici individuální posouzení, co vše se dá posuzovat jako příjem žadatele a co ne. Do několika měsíců se tak žadatelé, kteří teď nemají šanci, mohou připravit a získat hypotéku také. Samozřejmě, že ne všichni. Popravdě řečeno, určitá regulace už ale byla potřeba.

Komentáře nejsou povoleny.