Hypotéky 2018: S čím počítat v letošním roce?

Snad každý z nás má nějaký svůj sen týkající se bydlení. Ať už máte rodinu či ji v blízké budoucnosti plánujete a toužíte po velkém rodinném domě na kraji města, nebo snad žijete bujarým stylem života a vždy jste si přáli podkrovní byt s terasou a s výhledem na Pražský hrad, v obou případech zde může být háček. Tou komplikací mohou být finanční prostředky. Tak, kdo také má na účtu přebytečné miliony, že? Jedinečnou možností, jak nabýt nemovitost, bylo v minulosti sjednání hypotečního úvěru. Regulace Národní bankou je však neúprosná. Pojďme se tedy podívat, jaká situace je v této oblasti v letošním roce.

Trh s nemovitostmi

Když se podíváme na statistiky Evropské unie, konkrétně na růst cen nemovitostí, můžeme být zaskočeni. Neboť Česká republika válcuje ostatní země. U nás je nárůst cen skutečně nejrychlejší za poslední období. Důvodem toho jsou dva faktory. Tím prvním je vyšší poptávka po nemovitostech oproti nabídce a též hypotéky, jejichž úrokové sazby v posledních dvou letech klesly na minimální hranice. Již v minulém roce však začala Národní banka s razantní regulací. Vydala soupis doporučení, díky kterému se celá situace týkající se hypoték zkomplikovala.

Stoprocentní hypotéka je již snem

Ty doby, kdy si lidé vybrali nějaký byt nebo dům, zašli si do banky vyřídit hypotéku a získali 100 % z ceny nemovitosti, jsou dávno za námi. Nařízení Národní banky zní jasně a to žádné hypotéky nad 90 %. Nicméně i právě 90 % hypotéky jsou velmi ojedinělé. Běžně se setkáme s tím, že banky nabízí 80 % z odhadní, nikoliv kupní ceny nemovitosti. Což pro mnohé představuje velký problém. Ke koupi nemovitosti musíme mít vlastní zdroje, přes to nejede vlak. Tato komplikace se dá popřípadě řešit nějakým dalším doplňkovým úvěrem, nicméně tato varianta není zrovna šťastným řešením a ne vždy se vydaří.

Pokles cen nemovitostí

Podle několika odborníků bychom v letošním roce mohli zaznamenat pokles cen nemovitostí a to z důvodů právě zpřísňujících se podmínek a ztížení možnosti dosažení hypoték. Současně se zvyšují pomalým tempem úrokové sazby a to znamená jediné a to, že hypotéku nezíská každý, a tím se sníží poptávka. Velká města si však ceny nemovitostí budou podle odhadu držet na vysoké příčce i v letošním roce. V tomto případě tedy žádné snižování cen očekávat nemůžeme.

Daň z nabytí nemovitosti

Na závěr si dovolíme upozornit, že celé situaci nepřispívá ani fakt týkající se daně z nabytí nemovitosti. Ti, kteří se alespoň částečně zajímají o tuto problematiku, jistě postřehli změnu, která se týká platby daně, jejíž povinnost ji uhradit má v současné době kupující, nikoliv prodávající, jak tomu bylo v minulosti. Její výše jsou 4 % z odhadní ceny nemovitosti a to znamená pro kupujícího další problém. Kromě vlastních zdrojů na dofinancování samotné koupě nemovitosti musí mít bokem další obnos na platbu daně. A ačkoliv se může zdát, že 4 % nejsou tolik, uvědomme si, že hodnoty nemovitostí se vyčíslují v milionech.