Jak prodat nemovitost s hypotékou

Náš život je velmi dynamický a v jeho průběhu nás čeká celá řada změn a nenadálých událostí. I když nám bydlení vyhovovalo celou řadu let, přijde období, kdy budeme toužit po změně. Naše rodina se rozroste o nové členy domácnosti a my hledáme větší byt nebo rodinný dům v klidné lokalitě. Je možné prodat stávající byt, i když je předmětem ručení hypotečního úvěru? Ano, je to možné.

V případě prodeje bytu s hypotékou budete jednat s bankou, katastrem nemovitostí a pravděpodobně s notářskou kanceláří při využití služeb úschovy hotovosti. Nemusíte se obávat, že byste byt museli prodat pod tržní cenu jen z toho důvodu, že je na něm hypoteční úvěr. Dnes se prodeje bytů s hypotékou realizují poměrně často a pro prodávající i kupujícího představují jen trochu času navíc při vyřizování.

Jak jednat při prodeji bytu

Na váš byt či dům se váže zástavní právo, které omezuje nakládání s nemovitostí. Musíte tedy navštívit vaši banku a nechat si vystavit souhlas s prodejem nemovitosti a vyčíslení zůstatku stávajícího úvěru. Zástavní právo na byt bude od banky zrušeno až ve chvíli, kdy bude dluh zcela splacen a nelze do katastru nemovitostí zapsat nového majitele dříve. Pro doplacení stávajícího dluhu platí podobné podmínky, jako při přeúvěrování. Doplacení dlužné částky je nejvýhodnější v době, kdy bude končit fixační období. Pokud máte sjednánu smlouvu o úvěru, kterou je možné kdykoliv uhradit bez sankcí za předčasné splacení, nejste ničím omezeni. Většina prodávajících však k takovému kroku přistupuje právě při konci fixačního období, aby se vyhnuli vysokým sankcím.

Stále existuje možnost, že vaši původní hypotéku převezme kupující a bude pokračovat v placení podle původních podmínek. Sice se jedná o nejjednodušší postup, v praxi se však téměř nepoužívá. Kupující si bude chtít vyjednat výhodnější podmínky, může mít jinou výši příjmu nebo lepší nabídku financování koupě. Nejčastěji se tedy při prodeji nemovitosti s hypotékou přistupuje k doplacení dlužné částky z peněz prodávajícího nebo kupujícího.

Při prodeji nemovitosti s hypotékou postupujte takto:

  • Dohodněte se s prodávajícím.
  • Získejte souhlas banky s prodejem nemovitosti.
  • Nechejte si vyčíslit zůstatek úvěru.
  • Doplaťte dlužnou částku.
  • Proveďte výmaz z katastru nemovitostí.

Zaplacení dlužné částky

Je možné uhradit dlužnou částku pomocí finančních prostředků prodávajícího nebo kupujícího. Pokud přistoupíte k uhrazení doplatku úvěru z vlastních peněz, máte několik možností. Využít úspory, využít úvěr na doplacení, navýšit novou hypoteční smlouvu o doplatek původní půjčky. Navýšení nového úvěru o částku potřebnou na doplacení původní půjčky je výhodné ve chvíli, kdy současně kupujete novou nemovitost. Doplatek na úvěru může také uhradit kupující. Jedná se o situaci, kdy vám kupující zaplatí celou prodejní cenu nemovitosti a vy z inkasované částky doplatíte stávající úvěr. Pro ochranu obou zúčastněných stran je vhodné využít služeb notářské úschovy. Notářská úschova představuje drobný finanční výdaj. Po úhradě původního hypotečního úvěru dojde k výmazu zástavního práva, ve kterém je uvedena banka prodávajícího. Ta byla během procesu už vedena na druhém místě v pořadí ručení, podobně jako při přeúvěrování. Po zaplacení se v katastru nemovitostí objeví už pouze nový vlastník nemovitosti, spolu s bankou, která poskytuje hypoteční úvěr jemu.

Nezapomeňte na prodávanou nemovitost včas vypovědět všechny pojistné smlouvy. Nové si bude sjednávat už kupující při žádosti o jeho úvěr.

Postupem, jak prodat byt s hypotékou vás může provést jak hypoteční poradce, tak realitní kancelář. Ti mají s prodejem nemovitostí s hypotékou bohaté zkušenosti.