Průvodce získáním hypotéky

Pořídit si vlastní bydlení je jistě důležitým životním krokem. Budete se jistě zamýšlet nad tím, zda vybrat rodinný dům nebo raději byt a také jakou zvolit lokalitu. U bytu je nutné zvážit, které poschodí vám bude vyhovovat nejvíce, jak prostorný by měl být, jestli budete využívat balkón a občanskou vybavenost v místě bydliště. U rodinného domu se musíte zamyslet nad velikostí zahrady a jestli si pořídit novostavbu nebo se pustit do rekonstrukce staršího domu. Postupně si budete muset odpovědět na mnoho a mnoho otázek. A přitom když vás napadne otázka financování, odpovíte si snadno. Pořídím si bydlení na hypotéku! V první chvíli vás ani nenapadne, že právě otázka financování bude pro vás znamenat mnohem více otázek. A otázek takových, na které nebudete znát odpověď. Budete si muset vyhledat celou řadu informací a několikrát navštívit banku, než se dozvíte, jak hypoteční úvěr získat.

Opravdu? Určitě ne! Na následujících stránkách jsme pro vás připravili užitečného průvodce, který vám postupně odpoví na všechny otázky. Díky přehlednému návodu se dozvíte všechny důležité informace a také praktické tipy, jak nejsnadněji hypoteční úvěr vyřídit.

Prostudováním informací se dozvíte, proč je výhodné využít hypoteční úvěr a jak konkrétně postupovat při vyřízení žádosti o hypotéku, jaké si musíte připravit doklady a jaká potvrzení po vás budou banky vyžadovat.

Podrobně je rozebrán rozdíl mezi žádostí o hypotéku, kterou podávají manželé, partneři nebo osoby samostatně výdělečně činné. Upozorníme i na některé nástrahy při vyřizování žádosti o úvěr a poradíme, kdy je výhodné refinancování staršího hypotečního úvěru.

Praktický průvodce:

Na hypotečním trhu v naší zemi se v posledních letech událo několik zásadních změn. Jistě jste zaznamenali, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů začaly prudce klesat a ocitly se až na historických minimech. To mělo vliv na rostoucí ceny nemovitostí. Česká národní banka se snažila a snaží podniknout kroky, které tento růst omezí. Jejím nástrojem jsou především nejrůznější doporučení pro komerční banky. Rovněž začal platit nový zákon o úvěrech, který se dotýká i poskytování hypotečních úvěrů. Zmíněné skutečnosti způsobily drobný nárůst v sazbách hypotečních úvěrů a mírné zpomalení nárůstu cen nemovitostí. Zpomalení růstu cen samozřejmě neznamená, že by se v budoucnu měly nemovitosti zlevňovat. Příznivý ekonomický vývoj v České republice znamená, že jejich ceny budou v následujících letech narůstat i nadále. Je tedy zřejmé, že s pořízením nemovitosti se nevyplatí otálet. Každý další rok, kdy platíte podnájem přicházíte o značnou částku peněz. Ty by mohly sloužit už jako prostředek, kterým splácíte vlastní investici.

Informace na následujících stránkách vás provedou celým postupem, jak získat hypoteční úvěr. Dostatek informací je prvním krokem k tomu, abyste byli v žádosti o hypoteční úvěr úspěšní.

Až budete vybírat konkrétního poskytovatele hypotečního úvěru, nepostupujte ve spěchu. Jedná se o závazek, který vás může provázet i několik desítek let a v případě špatného rozhodnutí vás může stát i statisíce. Rozhodnout se pro hypoteční úvěr a vše vyřídit, je jistě otázka na několik týdnů. Určitě uvažujte lhůtu minimálně dvou měsíců od vašeho původního rozhodnutí až do prvního čerpání peněz. Rady, tipy a doporučení na následujících stránkách vám uvedený čas pomohou zkrátit.