Kde sjednat hypotéku

Při žádosti o hypotéku jistě vaše první kroky povedou do banky, a to zpravidla do té, jejíž klientem jste už léta a která vám spravuje váš bankovní účet. Někteří klienti se dokonce rozhodnou uzavřít hypoteční úvěr právě tam, jelikož nechtějí trávit příliš času se zjišťováním podmínek u jiných bank. Takové jednání je může připravit o velkou část peněz.

Společnosti, které nabízejí hypotéky

Na našem finančním trhu nenabízejí hypoteční úvěry jen banky a nebankovní instituce. Hypoteční úvěr si můžete sjednat i u stavební spořitelny. Klienti, kteří mají sjednáno stavební spoření často financují nákup nemovitosti prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření nebo pomocí překlenovacího úvěru ze stavebního spoření. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření je poměrně specifický produkt a má celou řadu zvláštností. Pro některé klienty může být dokonce výhodnější, než klasický hypoteční úvěr.

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření si můžete sjednat u stávající smlouvy o stavebním spoření nebo na úplně nově sjednanou smlouvu, na které jste spořit ještě nezačali. Výhodou je drobná státní podpora. Výhodou je fixace úrokové míry po celou dobu splácení. Výhodou je možnost kdykoliv splatit celou dlužnou částku dříve, bez jakékoliv sankce. Nevýhodou je především způsob splácení úvěru. Výše měsíční splátky bude stejná po celou dobu splácení a na první pohled nepoznáte rozdíl. Metodika splácení překlenovacího úvěru však předepisuje nejprve splácet úroky a teprve poté jistinu. Skutečnost může vypadat i následovně: Sjednáte si úvěr na dvacet let. Měsíční splátka je stanovena na 6 000 korun. Prvních třináct let splácíte úroky ve výši 4 500 korun měsíčně a pouze 1 500 korun jde na skutečnou splátku jistiny, tedy dlužné částky. Těchto 1 500 je označováno jako částka spoření. Pokud se rozhodnete uhradit nějakou mimořádnou splátku, jedná se jen o zrychlení placení úvěru. Splatíte úvěr dříve, ale uhradíte veškeré úroky, které byly na počátku předepsány. Pro předčasné splacení celé výše úvěru se rozhodněte pouze v období, kdy stále platíte překlenovací úvěr. Tehdy ušetříte na nákladech. Ve chvíli, kdy se překlenovací úvěr změní v běžné splácení úvěru se vám nevyplatí jakékoliv předčasné splacení úvěru, jelikož jste všechny náklady na úvěr v podobě úroků již zaplatili.

Co je hypoteční poradenství

Sjednat si hypoteční úvěr je časově náročný proces, zejména v případě, kdy s jednáním v bance nemáte zkušenosti. Rovněž se proces může prodloužit ve chvíli, kdy nejste seznámeni s tím, jaké doklady a dokumenty budete předkládat. Služby hypotečního poradce vám mohou poskytnout cenné rady, doporučení a tipy, jak úspěšně získat hypoteční úvěr a neztratit zbytečně čas. Ale nejen to. Hypoteční poradci jsou velmi dobře seznámeni se situací na finančním trhu a dokáži pro vás zpracovat kalkulace hypotečních úvěrů u mnoha bank. Vy si můžete porovnat jednotlivé nabídky a vybrat si tu, která bude pro vás nejvýhodnější. V takovém případě nešetří hypoteční poradce jen váš čas, ale také vaši peněženku. Služby hypotečního poradce jsou pro klienty zcela zdarma.

Služba hypotečního poradce je vítaná i ze strany banky. Banky vědí, že spolupráce s hypotečním poradcem je jednoduchá, jelikož jsou obeznámeni s podmínkami, za kterých se úvěr poskytuje a zrychlí proces předkládání nejrůznějších potvrzení a dokladů, protože předem obeznámí klienty s celým postupem.

S hypotečním poradcem výhodněji

Často vám hypoteční poradenství může zajistit i další výhodu. A to nižší úrokovou sazbu, než byste získali vlastním jednáním. Pro banky představuje hypoteční poradce výhodného partnera, jelikož jim zajistí nové klienty a ušetří čas při jednáních. Proto jsou ochotni jim nabídnout i výhodnější podmínky úvěrů pro klienty, kteří jednají prostřednictvím hypotečního poradce.