Konec zlevňování hypoték? Některé banky v říjnu zdražovaly

Několikaměsíční snižování úrokové sazby hypoték v říjnu přibrzdilo. Zatímco začátkem měsíce některé banky zlevňovaly, následně začala část poskytovatelů úroky zvedat. Reagovala tím na zvyšování sazeb na světových mezibankovních trzích. Odborníci přesto v nejbližší době výrazné zdražování nečekají.

V minulých týdnech zvedly úrokovou sazbu u hypotečních úvěrů hned čtyři banky – Komerční banka, UniCredit Bank, Česká spořitelna a Raiffeisenbank. Přimělo je k tomu zvyšování střednědobých úrokových sazeb, za které si banky ve světě navzájem půjčují peníze.

Po několikaměsíčním propadu totiž začaly v září růst. A pokračovaly v tom i v říjnu. Bankám tak stoupají náklady.

Rozdíly mezi hypotékami se zvýraznily

Podle odborníků to ale neznamená, že začne plošné zdražování. „Další banky v předchozích týdnech naopak zlevňovaly. Úrokovou sazbu snížila například Air Bank, Banka Creditas, Fio banka nebo Wüstenrot. Někteří poskytovatelé tak v současnosti nabízí úrok i pod 2,1 %,” uvedl hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Právě odlišné chování jednotlivých bank vedlo k tomu, že rozdíly mezi hypotékami rostou. Úrokové sazby se tak liší i o víc než 0,7 procentního bodu.

Pokud tedy právě plánujete žádat o hypoteční úvěr, určitě na to myslete. A dobře si zkontrolujte podmínky, které poskytovatelé aktuálně nabízejí.

Pomůže vám s tím zejména hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní požadované parametry a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších nabídek, které jsou v danou chvíli na trhu.

Další vývoj? Odborníci čekají zlevnění

Také v následujících měsících se může úroková sazba hypoték měnit. Nemělo by to ale být nijak výrazně. Analytici očekávají, že do konce roku bude úrok stagnovat nebo ještě mírně klesne. A zlevňování bude podle nich pokračovat i příští rok.

Nasvědčuje tomu zejména vývoj z posledních měsíců. A také fakt, že banky mají dostatek volných peněz a nejsou tak odkázané na půjčky od jiných institucí. Díky tomu si mohou dovolit další snižování úroků.

„Také je potřeba říct, že ve spoustě zemí eurozóny se úrokové sazby hypotečních úvěrů pohybují mnohem níž než v České republice. Často mezi jedním a dvěma procenty. V Česku navíc už rok klesá zájem o hypotéky. Banky tak musí o klienty víc bojovat, a to je nutí právě ke snižování úroků,” poznamenal hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Průměrný úrok klesl pod 2,5 %

Pokles zájmu o hypotéky potvrzují i statistiky. Zatímco loni si za prvních devět měsíců lidé vzali 74 000 nových půjček na bydlení, letos to za stejnou dobu bylo jen 56 000. A jejich objem klesl ve stejném období ze 160 miliard korun na pouhých 128 miliard.

Banky proto už od začátku roku snižují úrokové sazby. „Ještě v lednu byl průměrný úrok 3 %. Na konci září to bylo už jen 2,47 %. Zejména v létě propad hodně zrychlil. Za červenec, srpen a září spadla úroková sazba o 0,29 procentního bodu,” řekl Silný.

Nemovitostí je málo. A jsou drahé

Na snížení dostupnosti hypoték (a tedy i na poklesu úroků) mají velký podíl zejména dva faktory:

  • zdražování nemovitostí
  • a zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů.

Cena nemovitostí roste už několik let. U bytů se tak v současnosti průměrná cena za metr čtvereční pohybuje nad 60 000 korunami. Nejdražší jsou nové byty ve velkých městech. V Praze za metr čtvereční v novém bytě zaplatíte přes 100 000 korun. Ceny ale rostou i ve většině dalších velkých měst.

Důvod je jednoduchý – nemovitostí je na českém trhu málo. A zájem je veliký.

Splnit podmínky hypoték je stále těžší

Druhou příčinou, proč zájem o půjčky na bydlení klesá, jsou loňské pokyny České národní banky. Minulý podzim totiž zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Jejich maximální výši zastropovala podle čistých příjmů a celkových dluhů žadatele.

„Už dřív centrální banka omezila výši hypotečních úvěrů podle ceny zastavené nemovitosti. Lidé si tak smějí půjčit maximálně 80 % z její hodnoty. Jen ve výjimečných případech může být půjčka vyšší. Od loňska navíc platí, že jim banka dá hypotéku maximálně v hodnotě devítinásobku jejich čistých ročních příjmů. A to pouze pokud nemají žádné další dluhy,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.

Podle pokynů České národní banky také nesmí výše splátek všech dluhů přesáhnout 45 % z čistého měsíčního příjmu žadatele.

Mladým pomůže novela zákona

Zpřísnění podmínek tak spolu se zdražováním nemovitostí vede k tomu, že dosáhnout na potřebnou hypotéku je pro lidi stále složitější. Mnoho z nich se proto raději smíří s nájemním bydlením.

Pomoci může novela zákona o České národní bance, která mimo jiné zmírňuje podmínky pro lidi do 36 let. Jenže ji musí ještě projednat parlament a podepsat prezident. Zatím tedy není jasné, kdy přesně začne platit.