Zdá se vám nepravděpodobné, že byste dnes mohli nemovitost pořídit levněji, než před deseti lety? Přesto je to možné! Pokud budeme uvažovat nákup nemovitosti na hypoteční úvěr, je skutečně možné, že nákup dnes bude díky příznivým sazbám úvěrů výhodnější.
Alarmující růst cen nemovitostí
V médiích jste jistě zaznamenali, že rostou ceny nemovitostí téměř ve všech městech naší republiky. Nejvíce patrný nárůst cen bytů je pochopitelně v Praze a Brně. Ačkoliv vás na první pohled překvapí pořizovací cena nemovitosti, která je výrazně vyšší než před deseti lety, je třeba odlišit cenu pořízení a skutečné náklady na pořízení. Budeme uvažovat velmi častou formu pořízení bytu a tím je nákup na hypoteční úvěr. Vkládáme část vlastních finančních prostředků a také si sjednáváme smlouvu o hypotečním úvěru. Dnes mají hypoteční úvěry velmi příznivé úrokové sazby oproti těm z minulosti. Do nákupu nemovitostí tak nevstupuje jen částka zaplacená při podpisu kupní smlouvy, ale především úroky, které nákup nemovitosti značně prodraží.
Skutečné náklady na pořízení bytu
Pro praktický příklad se vydáme do jednoho krajského města. Stavební společnost zde začala před mnoha lety s výstavbou nových bytů v atraktivní lokalitě. Dnes se v místě pokračuje s výstavbou a prodávají se stejné, zcela nové byty, jako před deseti lety. Srovnání je proto velmi přesné. Před deseti lety jste zde mohli zakoupit byt o velikosti 54 m2, dispozičně řešený jako 2+kk za 1,6 milionů. Aktuálně naleznete stejný byt v novém bloku za 1,9 milionů. Pro poskytování stoprocentních a osmdesátiprocentních hypotečních úvěrů byly jiné podmínky, proto uvažujme jen dva různé hypoteční úvěry. Jednou na 1,5 milionů a podruhé na 1,8 milionů. Splatnost úvěru budeme uvažovat dvacetiletou. Před deseti lety bychom si takový úvěr mohli sjednat s úrokem okolo 4,8 %. Dnes jsou běžně poskytované hypoteční úvěry na 2 % i méně. Kolik bychom skutečně zaplatili za byt pořízený za nižší částku, avšak s nevýhodným hypotečním úvěrem?
Příklad nákupu nemovitostí
Před deseti lety jsme si sjednali hypoteční úvěr na 1,5 milionů s úrokovou sazbou 4,8 %. U hypotečního úvěru splácíme anuitně. Anuitní splácení znamená, že nám z bankovního účtu odchází stále stejná částka. Tato částka se rozděluje mezi splátku jistiny (dluhu) a splátku úroků. Rozdělení se stále mění, a to každý měsíc. Zpočátku platíme velkou část na úrocícha menší část odvádíme na splátku jistiny. Tento poměr se neustále přepočítává a po několika letech odvádíme více do splátek dluhu a méně do splátek úroků. Při anuitním splácení, bychom za pořízení takového bytu zaplatili 1,6 milionů korun a po pěti letech splácení by dodatečné náklady na byt (platby úroků) znamenaly částku 330 000 korun. Tedy více, než je pořizovací cena stejného bytu dnes, po deseti letech. ´
Výhody nízkých úrokových sazeb
Pokud bychom pokračovali ve stejném příkladu, po pěti letech splácení dnešního bytu ve stejné lokalitě, bychom na úrocích zaplatili méně než polovinu! Než zodpovíme otázku, kdy bylo pořízení bytu levnější, je třeba uvažovat ještě vliv inflace. Ta za posledních deset let postupně zpomalila růst, současně je přes dvě procenta. Peníze se tak každý rok znehodnotí. Inflace způsobí, že jeden milion korun před deseti lety se dnešní hodnotě milionu korun opravdu nemůže rovnat. Na otázku, kdy bylo pořízení nového bytu výhodnější si nyní určitě umíte odpovědět sami.