Porostou hypotéky v roce 2019? Ano, ale klesnou i ceny nemovitostí

Domek na okraji města nebo byt v centru města? Sen mnohých, který se prodraží o několik desítek až stovek tisíc. To je bohužel realita, která přichází nejen se zásahy České národní banky (ČNB) v podobě již několikátého zvyšování úrokových sazeb. Naposledy se tak stalo na zasedání bankovní rady ČNB 1. listopadu, na což už reagovali největší poskytovatelé hypoték – Česká spořitelna a Hypoteční banka. Vzdaluje se tak sen o vlastním bydlení? Kam až porostou úrokové sazby u hypoték? Přinese tento krok i něco pozitivního pro ty, co chtějí bydlet ve svém?

Strach ze zpřísněných podmínek přinesl pokles zájmu o hypotéky

Po rekordním zájmu o hypotéky v září 2018 přišlo říjnové ochlazení. Mohou za to nejen dvě nová pravidla ČNB pro získání hypotéky, ale právě i růst úrokových sazeb. Od října platí, že výše celkového dluhu žadatele o hypotéku nesmí překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a zároveň měsíční splátka dluhu nesmí překročit 45 procent čistého měsíčního příjmu. Podle analytiků, již tato dvě pravidla odstřihnou od hypotéky až pětinu potenciálních žadatelů. A to jistě není málo. K tomu se nyní přidává i pravidelné zvyšování úrokových sazeb, které přináší další vrásky na tvářích těch, co mají sen o vlastním bydlení.

Hypotéky s určitostí porostou i v roce 2019

Porostou? I přes ujišťování bankovních domů a poskytovatelů hypoték je zvyšování úrokových sazeb více než jisté. Od ledna do září 2018 se dle FINCENTRUM HYPOINDEXu zvýšila průměrná úroková sazba z 2,28 na 2,57 procenta a čísla posledního čtvrtletí budou růst kopírovat. Je otázka, zda k pokoření hranice 3 procent do konce roku dojde či ne, protože konkurenční boj skrze výši úroků stále drží hranici úrokové sazby níže, ale tento boj nepotrvá věčně a s největší pravděpodobností se budou hypotéky pohybovat nad průměrnými 3 procenty v průběhu příštího roku.

Vysoké hypotéky stlačí ceny nemovitostí

Růst úrokových sazeb u hypoték a změny v souvislosti s jejich poskytováním přinese ale i jednu pozitivní změnu a tou je snížení ceny nemovitostí. Samozřejmě nebude plošné, ale ke stagnaci, ba dokonce k jistému snížení cen již dochází ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Plzeň a v některých okrajových oblastech republiky. O razantním zlevnění cen nemovitostí v řádech desítek procent však ještě nemůže být řeč, k takovému dojde až v případě ekonomické krize, kdy dojde k propouštění a vyšší míře nezaměstnanosti, což se v roce 2019 neočekává.