Překvapí nás úrokové sazby hypoték?

Trh s hypotékami se v posledních měsících vyvíjí slibně pro nové žadatele o hypoteční úvěr. Navzdory děsivým prognózám renomovaných ekonomů a finančních analytiků ohledně rostoucích úrokových sazeb nastal naprosto opačný trend. Zatímco v předchozích dvou letech úrokové sazby dramaticky rostly a překročily hranici 3 %, nyní dochází k jejich snížení a banky začínají svým klientům nabízet i akce na první hypotéku, zvýhodnění se chystají pro mladé žadatele do věku 36 let. Moneta bank nabízí úrok od 2,52 %, Equa banka od 2,69 %, Air Bank i Hypoteční banka od 2,79 %. U jednotlivých finančních institucí je nutné si zjistit kromě výše úrokové sazby také další podmínky jako je platba za odhad nemovitosti, nutnost pojištění nemovitosti, vedení osobního účtu u banky, platby za vedení úvěru či vlastnictví životního pojištění.

Co je příčinou snižování úrokových sazeb?

Bankovní odborníci i finanční analytici se shodnou na tom, že tato situace je způsobená současným působením dvou faktorů. Prvním z nich je fakt, že cena peněz na trhu klesla navzdory zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. Jednoduše řečeno, banky a další finanční instituce mají levnější zdroje pro poskytování hypoték a mohou si dovolit nabídnout svým klientům slevu. Dalším důvodem snižování sazeb je silná konkurence a rivalita mezi jednotlivými finančními subjekty a jejich boj o získání klienta. První čtvrtletí tohoto roku bylo z hlediska počtu poskytnutých úvěrů velmi žalostné a bankéři byli nuceni reagovat na tuto vzniklou situaci. Pokles produkce až o 30 %, snaha o maximalizaci tržního podílu a udržení si pozice na finančním trhu, dávají naději novým žadatelům o hypoteční úvěr.

Jakou jsou dopady regulace ze strany ČNB?

Hlavním negativem je snížení počtu nově poskytnutých hypoték. ČNB výrazně zpřísnila doporučená pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. To vedlo k tomu, že se potenciální žadatelé rozhodli jednat a zažádali si o úvěr či jeho refinancování v dostatečném předstihu.  Zásluhou regulací se také omezil počet žadatelů, kteří na hypotéku dosáhnou. Mladí lidé nemají zpravidla dostatečné příjmy a také nedisponují dostatečným množstvím vlastních prostředků. Odrazují je i rostoucí úrokové sazby. Hypotéky ve výši 100 % dnes již banky téměř neposkytují. Pokud se výjimečně rozhodnou ji poskytnout, trestají klienty vysokou úrokovou sazbou. Období hospodářské recese, jež vedlo ke snížení cen nemovitostí a bankám přineslo problémy s nezajištěnými úvěry, bylo pro bankovní sektor dostatečně poučné. Jejich opětovné zavedení je zvažováno v rámci programu na podporu mladých žadatelů, ovšem i zde musí být splněny specifické požadavky banky a každý žadatel na něj nemusí automaticky dosáhnout. V současné době je možné jednat o úvěru s LTV 90 – 70 %. Čím více vlastních prostředků klient má, tím lepší sazbu od banky získá.  

Lepší dostupnost hypoték pro mladé?

Výrazné snížení počtu žádostí o hypotéku zaskočil i ministerstvo financí a to se rozhodlo tuto vzniklou situaci řešit. Ministerstvo má v plánu zmírnit požadavky především pro mladé žadatele ve věku do 36 let, kteří jsou klíčovou skupinou. Jeho podpůrná nabídka má pomoci řešit nedostatečné naspořené prostředky žadatelů, kteří prozatím žádnou nemovitost nevlastní. Banky obeznamují své klienty s programem, který jim má pomoci řešit tuto komplikovanou záležitost. Ceny nemovitostí v Praze a Brně neúměrně vzrostly a pro mnohé mladé páry se tak staly naprosto nedostupné. Problém s pořízením vlastního bydlení komplikují i developeři, kteří nové byty cílně skupují a tím ženou jejich cenu nahoru. I na ně se chystají cílit politici, aby se vlastní bydlení stalo opět dostupnějším.

1 komentář u „Překvapí nás úrokové sazby hypoték?“

  1. Spočítat hypotéku a hlídat si při porovnání jen úrokovou sazbu je špatná varianta. Stejně tak se při porovnání nedá spolehnout na RPSN. Existuje jiný, přesnější a spolehlivý způsob, jak porovnat jednotlivé nabídky a řešení hypoték.

Komentáře nejsou povoleny.