Proč refinancovat hypoteční úvěr

Začaly platit nové podmínky pro poskytování úvěrů a znamenají také několik změn v úvěrových podmínkách pro hypotéky. Měli byste chtít novou smlouvu o hypotečním úvěru nebo je výhodnější ta, kterou jste uzavřeli před lety?

Hypoteční úvěr je dlouhodobý závazek

Úvěr, který je zastavený nemovitým majetkem se nazývá hypoteční a není rozhodující, zda byla půjčka použita na zakoupení dané nemovitosti, její rekonstrukci nebo zcela novou výstavbu. Dokonce můžete ručit i nemovitostí třetí osoby. Jelikož dáváte do zástavy hodnotný majetek ve prospěch banky, je tento smluvní vztah pro banku málo rizikový. Může si dovolit nabídnout vám velmi nízkou úrokovou sazbu. Vzhledem k obvykle vysoké pořizovací hodnotě nemovitostí, bývají hypoteční úvěry poskytovány i na desítky let. Podle věku žadatele je možné mít sjednaný úvěr i na třicet let. A zde nastává častý problém. Ve chvíli, kdy nemovitost kupujete a podepisujete dokumenty, není možné vědět, zda se vaše osobní, pracovní nebo rodinná situace nezmění. Můžete se chtít přestěhovat, můžete potřebovat větší byt, budete chtít prostorný dům se zahradou. Dnes koupíte perfektní byt a za několik let už vám vůbec nemusí vyhovovat.

Výhoda hypotečního úvěru:

 • příznivá úroková sazba,
 • dlouhodobé splácení,
 • nízká měsíční splátka,
 • zapůjčení částky i ve výši několika miliónů,
 • neplatíte pronájem a splácíte vlastní investici.

Refinancování hypotečních úvěrů

Ačkoliv je hypoteční úvěr nejvýhodnějším způsobem financování, pokud nemáte dostatek vlastních prostředků, problém nastává ve chvíli, kdy potřebujete učinit změnu v současném bydlení. Máte zájem byt nebo dům prodat nebo rychleji splatit úvěr či se pustit do rekonstrukce. Hypoteční úvěry uzavírané před lety měly mnohem přísnější pravidla pro mimořádnou splátku. Pochopitelně záleží na konkrétním poskytovateli a přesných podmínkách v úvěrové smlouvě, ale mnohdy bylo velmi nákladné úvěr splatit dříve. Prodej bytu se tak mohl zkomplikovat. Bez sankcí se takové úvěry daly změnit jen v termínu konce fixačního období, to však mohlo představovat i deset let. Žádný kupující vám nebude čekat na přestěhování až do chvíle, kdy můžete uhradit bez poplatků současný závazek. Jednodušší to měli klienti stavebních spořitelen, kteří využili pro financování překlenovací úvěr. Ten bývá zpravidla možné splatit bez poplatků kdykoli. Nové podmínky hypotečních úvěrů uvítají všichni, kteří jsou si vědomi toho, že v životě nastane mnoho změn. S novými podmínkami můžete splatit úvěr jednodušeji.

Prodej nemovitosti s novým hypotečním úvěrem:

 • mimo fixační období úhrada 1 % z předčasně splacené částky,
 • maximální možná sankce je 50 000 Kč.

Aktuální hypoteční úvěry

Snadnější prodej nemovitosti s novým hypotečním úvěrem je jen jedním z mnoha důvodů, proč se vám změna vyplatí. Nový hypoteční úvěr je také jednodušší splácet. Každý rok můžete vkládat mimořádné splátky a vždy se vám bude snižovat jistina úvěru. Není problém si raději vybrat nižší částku pro měsíční splácení, tvořit úspory a na konci roku se rozhodnout o kolik si chcete snížit aktuální dluh. Existuje dokonce možnost celý dluh uhradit už za čtyři roky, vždy ve formě mimořádných splátek. Hlavním důvodem, proč využít refinancování je současná výše úrokových sazeb. Ty se díky příznivému ekonomickému vývoji pohybují na minimech. V porovnání s vaší dosavadní sazbou mohou představovat změnu až o několik procent. Vynásobte si rozdíl dobou splácení a zjistíte, že s novým hypotečním úvěrem můžete ušetřit opravdu závratnou částku. Vyměňte vaši současnou starou hypotéku za elegantní novou podobu půjčky. Vyplatí se vám to!

Nové podmínky hypotečních úvěrů:

 • nízká úroková sazba,
 • možnost mimořádných splátek,
 • snadný prodej nemovitosti,
 • možnost okamžitého splacení při nenadálých okolnostech.