Proč využít hypotéku

První samostatné bydlení zpravidla znamená, že si najdete podnájem. Dokonce to ani nemusí znamenat, že máte k dispozici celý byt. Často si pronajímáte jen jeden pokoj a byt sdílíte s ostatními nájemníky. Jistě má takové bydlení své kouzlo. Ke studentskému životu téměř patří, ale ve chvíli, kdy vstupujete do svého prvního zaměstnání je nutné přemýšlet nad budoucností.

Neplaťte zbytečně, každý rok se počítá

Jistě vás napadne, že ve chvíli, kdy nevíte, jakým směrem se bude váš život ubírat, je předčasné uvažovat nad koupí bytu nebo dokonce domu. Opak je pravdou! Počítejte hned od začátku. Kolik vás bude stát pronájem bytu? Několik tisíc měsíčně. Jak dlouho myslíte, že budete využívat pronájem bytu? Pět, sedm nebo dokonce deset let. Na jakou částku jste se prostým vynásobením nájemného dostali? Ano, jsme ve statisících. Ve statisících, které zaplatíte do cizí kapsy. Po tu dobu jste dávno mohli splácet vlastní investici. Myslíte, že vás by se tak dlouhý pronájem netýkal? Že by to byla otázka roku nebo dvou? S takovým přesvědčením smlouvu o pronájmu podepisuje skutečně celá řada lidí a skutečnost je taková, že nákup bytu pak jen odkládají a vyčkávají. Zvyknou si na pohodlí pronajatého bydlení a vyřizování, stěhování a závazky v podobě hypotéky posouvají na neurčito. Výsledkem je, že je jejich pohodlnost přijde pěkně draho. A není to jen obrazný pojem. Skutečně zaplatí za to, že nebyli ochotni svou bytovou situaci řešit dříve.

Začněte jednat

Nejen zbytečný výdaj v podobě placení pronájmu by měl být motivací proč si vzít hypotéku. V současné době panují na trhu velmi příznivé úrokové sazby. Nízké sazby hypoték však znamenají také rostoucí zájem o nemovitosti. Poptávka po koupi bytů a domů tlačí ceny vzhůru a byt o jehož koupi jste před lety uvažovali stojí dnes třeba i o třicet procent více. V takové situaci se nevyplatí čekat. Na realitním trhu rozhodně nedojde k žádnému výraznému propadu. Jistě ne v nejbližších letech. A co se sazeb hypotečních úvěrů týká, banky již několikrát oznámily, že očekávají jejich zvýšení. Důvodů, proč si sjednat hypoteční úvěr právě teď, je celá řada. Nečekejte na další a další rok. Už od příštího měsíce můžete bydlet ve vlastním.

Současné sazby hypotečních úvěrů začínají okolo dvou procent. Samozřejmě se nabídky u jednotlivých bank liší a liší se nabídky u konkrétní banky pro různé výše hypotéky. Často jsou sazby pro klienty stanovovány individuálně a můžete se setkat s tím, že stejná banka pro dva úvěry ve stejné výši nabízí různé úrokové sazby.

Můžu si to dovolit?

Pokud jste hypotéku nikdy nevyřizovali, možná vás překvapí, jak nízké jsou měsíční splátky a jak je celý proces vyřízení hypotéky rychlý. Pochopitelně hraje roli doba splácení hypotéky, ale často je měsíční splátka hypotečního úvěru nižší, než je cena pronájmu v dané lokalitě. Určitě neuděláte chybu, když si pro první seznámení se sazbami hypotečních úvěrů vyhledáte nějakou on-line kalkulačku a zadáte základní parametry jako je cena nemovitosti v dané lokalitě, výše požadovaného úvěru, délka splácení a doba fixace. Uvedené charakteristiky si zkuste i několikrát změnit, především pak dobu splatnosti a prohlédněte si, jak se mění úroková sazba. Jelikož se jedná o úvěr, který je zajištěný nemovitou věcí, je pro banku málo rizikový. Proto si může dovolit nabídnout velmi příznivou výši úroků.

5 důvodů proč využít hypoteční úvěr:

  • Splácíte vlastní investici, neplatíte třetí osobě za pronájem.
  • Různými opravami a úpravami ji nadále zhodnocujete.
  • Můžete kdykoliv prodat a získat hotovost v podobě rozdílu úvěru a kupní ceny.
  • Hypoteční úvěr má nejnižší úrokové sazby.
  • Splátka hypotéky je často levnější než cena pronájmu.