Úrokové sazby hypoték v roce 2021

Ti, co si chtějí koupit vlastní bydlení za pomocí hypotéky, posledních několik týdnů nervózně sledují vývoj úrokových sazeb. Napříč celým bankovním trhem totiž úroková sazba citelně roste. Kde tedy aktuálně najdete nejlevnější hypotéku? Kde se úroková sazba nebezpečně blíží hranici 3 % p.a.? A kde si hypotéku rozhodně nesjednávat?

Hypotéku pod 2 % p.a. už neseženete, anebo ano?

Získat hypotéku s úrokovou sazbou pod 2 % p.a. bylo ještě na začátku tohoto roku hračkou. Nabízely jej totiž téměř všechny banky. Stačilo si vybrat pouze finanční dům, který vám byl nejsympatičtější, kde už jste třeba měli účet, anebo který vám doporučili známí. Dnes už to tak ale nefunguje. Hypotéky zdražily, a to dost.

Hypotéku s úrokem pod 2 % p.a. najdete už jen u jediného finančního domu, a to u FIO banky, a to pouze v případě, budete-li si půjčovat nad 1 mil. Kč. Jinak vás úrok nad 2 % p.a. stejně nemine.

Dále ještě také Raiffeisen bank nabízí hypotéku s úrokem pod 2 % p.a., ale to pouze v případě fixace na jeden rok. Ale kdo si dnes fixuje hypotéku jen na jeden rok?!

Kde je nejlevnější hypotéka?

Dle srovnání vychází nejlépe hypotéka od Fio bankyRaiffeisenbank, dále od Moneta Money BankSberbank Hypoteční banky. Naopak nejhůře si ve srovnání vede hypotéka od Komerční banky, kde úroková sazba atakuje hranici 2,89 % p.a.

Bankovní instituceÚroková sazba
Fio banka1,98 % p.a. (při hypotéce do 1 mil. Kč)
Raiffeisenbank1,99 % p.a. (při fixaci na 1 rok)
Moneta Money Bank2,04 % p.a.
Sberbank2,14 % p.a.
Hypoteční banka2,19 % p.a.
UniCredit Bank2,19 % p.a.
Banka Creditas2,29 % p.a.
Česká spořitelna2,34 % p.a.
AirBank2,39 % p.a.
Equa Bank2,39 % p.a.
mBank2,44 % p.a.
ČSOB2,59 % p.a.
Komerční banka2,89 % p.a.

Proč je úroková sazba u hypotéky tak důležitá?

Ptáte se teď sami sebe, proč je úroková sazba vlastně tak důležitá? Proč na ní tolik záleží? Protože úroková sazba přesně říká, kolik za hypotéku přeplatíte, a to každý rok. A čím vyšší toto číslo je, tím samozřejmě přeplatíte více a tím se stává hypotéka pro vás nevýhodnější. Proto je tolik žádoucí dívat se na výši úrokových sazeb a vybírat si hypotéku tam, kde je toto číslo nejnižší.