V Česku jsou dražší hypotéky, Češi ale patří mezi nejméně zadlužené v Evropě

Šestou nejdražší zemí poskytující hypotéky je Česko. V ostatních zemích se hypotéky pohybují od 1,09 procenta v Dánsku, až po 4,4 procenta v Polsku. V Česku je průměrná sazba 2,66 procenta.

V Česku jsou dražší hypotéky, Češi ale patří mezi nejméně zadlužené v Evropě

Důvodem, proč jsou v Česku jedny z nejdražších hypoték v Evropě, může být i to, že se u nás neplatí eurem. Evropská centrální banka totiž nastavuje nižší základní úrokovou sazbu než Česká národní banka. V říjnu byl tento rozdíl 1,5 procenta.

Současně ale Češi patří, spolu s dalšími státy, jako například Bulharsko, Slovensko, Litva nebo Polsko, mezi nejméně zadlužené obyvatele Evropy, na rozdíl od lidí v zemích na severu Evropy. Tam je průměrné zadlužení vlastníků nemovitostí dokonce dvojnásobkem evropského průměru.

Díky regulím ČNB už na hypotéku dosáhne málokdo

Česká národní banka nastavuje úrokovou sazbu, stejně tak ale vydává další regule, na základě kterých banky posuzují své klienty a jejich schopnost splácení hypotečního úvěru. Vzhledem k tomu, že podmínky pro poskytnutí hypotéky na bydlení se neustále zpřísňují, málokdo už tak na vysněnou hypotéku postupem času dosáhne. Úrokové sazby stoupají, což se promítne do celkové výše splátek úvěru.

Česká národní banka se stále více snaží donutit klienty, aby měli peníze z vlastních zdrojů. Banky sice stále tolerují kombinaci hypotéky s dalšími úvěry od cizí společnosti do výše kupní ceny, ale tento trend se pomalu chýlí ke konci. Pro řadu klientů tak může nastat neřešitelný problém, jelikož dostatečnou částku, pro dofinancování úvěru z vlastních prostředků, nemají.

Reakce českých bank

Od poloviny listopadu zvedla úrokové sazby u některých hypoték i jedna z největších poskytovatelů hypoték Česká spořitelna. U oblíbené pětileté fixace tak začíná úrok na 3,19 procentech, což je asi o dvě desetiny více než doposud. Další velký poskytovatel hypoték, Hypoteční banka, na sebe nenechala čekat a zvedla sazbu také o dvě desetiny. Ostatní banky navyšují podobně nebo postupně

Banky reagují samozřejmě hlavně na zvýšení úrokových sazeb, které zvedla Česká národní banka. Celkově k tomu došlo v letošním roce již popáté. Koncem letošního roku se proto očekává pokles zájmu o hypotéky, možná dokonce až o třetinu.