Partner pro úvěr, váš věřitel
Hypoteční úvěry na finančním trhu poskytují bankovní instituce, nebankovní instituce i stavební spořitelny. Každá z nich má jiné podmínky pro klienty, a i zde platí pravidlo, že co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Určitě vyřizujte hypoteční úvěr u spolehlivého partnera s dlouhodobou historií a mnohaletým působením na našem trhu. Pozor na nabídky nebankovních institucí, které nabízejí produkty pod názvem americká hypotéka. Americká hypotéka je spotřebitelský úvěr. Je to úvěr, který je zajištěný nemovitým majetkem, ale jedná se o úvěr bez dokládání účelu. Ano, můžete jej použít i k zakoupení nemovitosti, ale poskytuje se zpravidla do sedmdesáti procent odhadní ceny nemovitosti a jeho úroková sazba je dvojnásobná nebo dokonce trojnásobná oproti obvykle sjednávaným hypotečním úvěrům.
Čas stojí proti vám
Vyřízení hypotečního úvěru není otázka dvou dní. Je třeba počítat i s několika týdny. Při koupi nemovitosti vás prodejce zpravidla nabádá k rychlému podpisu kupní smlouvy a po tomto podpisu musíte v krátké lhůtě složit zálohu. Občas se dostanete i do situace, kdy o nemovitost projeví zájem více kupujících a vy musíte opravdu rychle jednat. To vás může uvést do situace, kdy si neprostudujete dostatečně všechny nabídky. Vyřízení hypotečního úvěru může trvat i déle než jeden měsíc, zejména v případě, kdy nemáte připraveny všechny doklady. Je možné tuto dobu zkrátit v případě, že máte u některé z bank předschválenou výši hypotečního úvěru, ale i v takovém případě dokládáte všechny výše zmíněné dokumenty. První záloha z kupní ceny nemovitosti se dá dohodnout i na nižší částku, proto si stanovte její výši podle objemu vlastních finančních prostředků, které máte ihned k dispozici. Druhou zálohu nebo doplatek plné kupní ceny už převede banka ze sjednaného úvěru na základě vaší žádosti o čerpání úvěru. Je nutné také zmínit, že peníze z hypotečního úvěru nikdy nedostane klient k volnému disponování na svůj bankovní účet. Bude mu vedený zvlášť účet hypotečního úvěru a z něj bude účelově čerpat prostředky na základě žádosti. Tedy pouze pro konkrétní účel spojený se zajištěním potřeb pro bydlení a v souladu s podmínkami smlouvy o čerpání úvěru.
Úroková sazba není vše
Důležitým ukazatelem pro výběr konkrétního poskytovatele hypotéky je jistě výše úrokové sazby. Ta však nevypovídá o všech nákladech a poplatcích, které jsou s hypotečním úvěrem spjaty. Pomůže vám sazba pod zkratkou RPSN, což je skutečná míra nákladů na úvěr. Zahrnuje úrokovou míru a další poplatky. Ani RPSN nezahrnuje vše. Často platíte celou řadu poplatků ještě před samotným čerpáním úvěru. Můžete se setkat s poplatky za vyřízení úvěru, za zpracování odhadu, za vklad do katastru. Občas je nutné i uzavřít novou pojistnou smlouvu na nemovitost, kterou dáváte do zástavy. Dříve jste se mohli setkat i s různými poplatky za vedení účtu nebo za zaslání výpisu z účtu. Od těchto poplatků se dnes již upouští a setkáte se s nimi jen velmi zřídka. Celá řada bank vám dokonce nabídne vyřízení úvěru zdarma nebo zpracování odhadu nemovitosti zdarma. Určitě se ale nevyhnete poplatkům na katastru nemovitostí. Jedná se o částku tisíc korun za vklad. Výpis z katastru nemovitostí je levnější.
Pojištění schopnosti splácet
Banky nabízejí svým klientům při žádosti o úvěr i pojištění schopnosti splácet úvěr. Někdy dokonce nabídnou snížení úrokové sazby, pokud si pojištění sjednáte. Na první pohled se může jednat o velmi výhodnou nabídku, která vás ochrání v případě nenadálé skutečnosti. Pečlivě a podrobně si prostudujte podmínky nabízeného pojištění. Najdete v nich mnoho situací, na které se pojištění nevztahuje.